Sanal Gerçeklik (Virtual Reality-VR) Mucizesi

Geri Dön


Sanal gerçeklik aslında pek çoğumuza bilim kurgu gibi gelebilecek bir teknoloji. Önümüzdeki yıllarda medya endüstrisine de damgasını vuracak bir teknoloji olacağı düşünülüyor.

Günümüzün VR teknolojisini, temelde kafanıza geçirdiğiniz bir başlık/gözlük vesilesiyle 180, hatta 360 derecelik, yukarısı-aşağısıyla daha da ötesini sunan bir bakış açısıyla yaşanan hem görsel, hem de işitsel bir tecrübe olarak tanımlayabiliriz. Kısaca gerçek olmayan mekanların bilgisayarlar aracılığıyla 3D (3 boyutlu) bir sanal dünya oluşturmasıdır.Aslında 3D televizyon teknolojisinin vereceğini iddia ettiği ama bence bir türlü izleyiciye geçemeyen "içindeymişsin hissi"ni belki de gerçekten yaşatacak teknoloji VR.

Virtual Reality şüphesiz daha emekleme döneminde. Ama son kullanıcıya ulaşması çok uzun bir zaman sürmeyecek gibi. Oculus Rift'le aynı dönemlerde Samsung'un "Gear VR"ı, Sony'nin "Morpheus VR"ı, Carl Zeiss'in "Zeiss One VR"ı raflardaki yerlerini alacak. Apple ya da LG gibi henüz daha proje atılımı yapmamış bu büyük firmaların da bu konuda çok yakın zamanda nasıl bir atılım yapacağı merak konusu.