>

Responsive (Duyarlı) Web Tasarım Nedir?

Geri Dön


İlk olarak 2010 yılında ortaya çıkan ve son birkaç senedir daha da popüler olan bir tasarım mekanizmasıdır.Responsive tasarım, web sitesine mobilve tablet cihazlardan giriş yapıldığında , site içindeki resim, yazı ve içeriklerin ekran genişliğine göre şekillenmesini , bu cihazlara uyumlu olarak çalışmasını sağlar. Genellikle masaüstü, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Bildiğimiz gibi kullanıcıların ziyaret ettikleri siteler responsive veya mobil uyumlu değilse ziyaret edilen sitede okunacak yazılar ancak zoomlanarak okunabilecek ve site içi gezinti çok zorlaşacaktır.

Özelliklerine ve oluşturma konularına gelirsek , responsive yani duyarlı web tasarımında sadece HTML ve CSS kullanılır. Bu şekilde her çözünürlüğe uygun kodlama yapmamıza yardımcı olur.

Arama motorları da,responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m.alanadi.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılmasını daha uygun buluyor. Çünkü mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor.