Google Daydream Nedir ?

Geri Dön

GoogleDaydream

Yıllarca ucuz sanal gerçekliğe öncülük eden Google, nihayetinde kendi kulaklık setine sahip. Arama devi, ilk Daydream hazır VR kulaklık -Değenim Görünümü-ki bu aslında Google Telefonunuzu sanal gerçeklik hayaline dönüştüren 79 dolarlık bir kulaklık seti.

Google, ilk olarak Mayıs ayında Google I / O'da Daydream adlı yeni mobil VR platformunu geri açıkladı. Konsept, bugün açıklanan Pixel telefonları gibi Daydream'e göre optimize edilmiş telefonları alıyor ve kulaklığa takıldığında otomatik olarak VR moduna geçiriyor.

Google'ın, bir telefon üreticisinin "Daydream'e hazır" olarak sertifikalandırılması için karşılaması gereken işlemci hızı ve görüntü kalitesi ile ilgili bir dizi özellik vardır; bu, yeni platformu çalıştırabileceklerini ifade eder. Pixel ve Pixel XL, bu sertifikayı alan ilk telefonlardandır.

Daydream View kulaklık, süper yumuşak ve hafif olması için yapılmıştır. Giysi ve atletik giysilerde bulunan yumuşak, nefes alabilen, mikrofiber kumaşlardan hazırlanmıştır. Google'a göre, cep telefonlarını kullanan diğer kulaklıklardan yüzde 30 daha hafif. Diğer birçok kulaklığa kıyasla kullanımı daha da kolaydır. Mandalı açtığınızda, telefonunuzu içine bırakın ve mandalı kapattığınızda, telefonunuz sanal gerçekliği göstermek için kendiliğinden kendini ayarlar.

Eşlik eden denetleyici, tıklanabilir bir dokunmatik alana ve vücuda bir çift düğmeye sahip bir Wii denetleyicisine çok benzer. Ayrıca, dahili bir jiroskop kullanıyor, böylece insanlar oyun oynarken veya kulaklığı kullanırken daha ciddi şeyler yapabilmek için hareketleri kullanabilirler. Daydream View denetleyicisinin belki de en havalı kısmı, basit depolama alanı için kulaklığın içine yerleştiğidir.

Kulaklıklı mikrofon seti Samsung Gear VR'ye benzer ve ekran olarak tamamlayıcı bir telefon kullanıyor. Daydream View ve Gear VR arasındaki en büyük farklardan biri, Google'ın kulaklık setinin kablosuz bir denetleyici ile birlikte gelmesidir ve bu da muhtemelen kullanımı daha kolay hale getirecektir. Dişli VR'nin eğlenceli olmasına rağmen, kulaklığın yanında bulunan dokunmatik yüzeyi kullanarak kontrol etmek zordu.

Daydream View, her ikisi de yüzlerce dolara mal olan ve güçlü bir bilgisayar gerektiren Oculus ve HTC'nin diğer kulaklık setlerine kıyasla bir pazarlık yapan 79 dolar fiyatına (telefonun ücreti dahil değil) tabidir. Samsung Gear VR bile 99 dolara daha pahalı. Şimdilik, Daydream View, etrafınızdaki en iyi tasarlanmış kulaklıklardan biri gibi görünüyor; ancak yazılımının, aslında Oculus ve Steam'in sunduğu diğer ürünlerle rekabet edip etmediği görülecektir.